Môžem stavať na záhrade?

Nie nemôžete. Poľnohospodárska pôda podlieha zákonnej ochrane a smie sa využívať len takým spôsobom, aby sa neznehodnocovalo jej produkčné poslanie. Poľnohospodárska pôda je v katastri nehnuteľností vedená ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty. Pred samotnou stavebnou činnosťou je pre stavebné účely potrebné takúto pôdu vyňať z pôdneho fondu, žiadosť doplnenú o súhlas obce, katastrálnym úradom overený geometrický plán s vyznačenou novovzniknutou parcelou, situáciou umiestnenia stavby, následne smerujete na Okresný úrad - pozemkový a lesný odbor. V prípade pôdy nachádzajúcej sa v extraviláne prislúchajúcej obce je povinnou prílohou aj bilancia skrývky humusového kontrastu. Treba rátať aj s úhradou poplatku za odnímanú pôdu, podľa BPEJ hodnoty za každý meter štvorcový vyňatého pozemku.

Ako zlegalizovať stavbu postavenú pred rokom 1976?

Dôležité je preukázať skutočný vek stavby, či už čestným prehlásením, odborným posudkom, alebo úradnou listinou, ktoré je nasledované žiadosťou o pridelenie súpisného čísla. K žiadosti o pridelenie súpisného čísla je potrebné dodať aktuálny geometrický plán overený katastrálnym úradom, ak takáto stavba leží na poľnohospodárskej pôde, bude potrebné vyňať príslušnú časť parcely z pôdneho fondu. Nesnažte sa vyhlasovať "čiernu stavbu" za stavbu spred roka 1976. Príslušné úrady nastavili proces tak, že takáto skutočnosť vypláva na povrch a za nezákonné konanie Vám hrozia sankcie.

Chata ako rodinný dom?

V niektorých prípadoch je možná zmena v užívaní stavby. Dôležitou podmienkou je zhoda s územným plánom obce. Podľa stavebného zákona sú možné 2 spôsoby konania o zmene užívania stavby - buď bez podstatných stavebných zásahov, alebo potom ako konanie o zmene užívania stavby so zmenou stavby. V druhom prípade je konanie ukončené kolaudáciou.

Kedy potrebujem stavebné povolenie?

Pri stavbách každého druhu, bez zreteľa na ich stavebno-technické vyhotovenie, účel a čas trvania. Stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách, v rozsahu väčšom ako postačuje na stavebné ohlásenie. Povolenie je potrebné na rôzne stavebné úpravy, najmä búracie práce, pri ktorých sa mení vzhľad, priestorové usporiadanie bytu alebo domu, spôsob užívania či zásahom do nosných konštrukcií.

Kupujem alebo predávam nehnuteľnosť...

Sme kvalifikovaný tím so skúsenosťami v rôznych odvetviach. Zhodnotíme potenciál a stav predmetnej nehnuteľnosti so
zreteľom na zisk prípadne potrebnú investíciu.
Položte nám Vašu otázku